کتاب ترس و لرز

مجموعه داستان ترس و لرز شامل شش داستان کوتاه است. روایتگر مردمی ساده در یک منطقه روستایی در جنوب ایران. سبک این رمان در قالب رئالیستی است. در فضایی وهم آلور و ترس آور در سایه حوادث عجیب و قریب که روایتگر هر یک از بومیان این جزیره است.

جزیره ای در همسایگی دریا، که سر بر شانه هم می سایند و هرکدام در گوش هم رازهایی را برای مخاطب نجوا میکنند.
غلامحسین ساعدی این بار با انتخاب اقلیمی خاص، و بیان اصطلاحات و واژه های گلچین شده زاویه ای از گویش جدید را به مخاطب نشان میدهد.
ین داستان‌ها، دارای ساختاری واقع‌گرا، معماگونه و رمزآلود است که با ترس و وهم توأم شده است. بیان واقعیت‌ها در لفافه‌هایی از ابهام و پیچیدگی و پدیده‌های شگفت‌آوری همچون «سیاه»، فردی با شخصیت مبهم که اهالی او به نحوست و شومی و بدیمنی متهم می‌کنند، آوارگی و بیقراری کودک ناشناخته و عجیب و غریب، ردپای رئالیسم جادویی را در این داستان‌ها به خوبی نشان می‌دهد.
عمق داستان‌های ترس و لرز، روانشناسانه است. ساعدی با برجسته کرن نقاط روانی افراد، سعی دارد فرجام داستان‌ها را نتیجۀ مستقیم واکنش‌های روانی شخصیت‌ها در برابر حوادث قرار دهد و همچنین به بررسی نقش خرافات و آموزه های نادرست فرهنگی و قومیتی میپردازد.

غلامحسین ساعدی اصالتاً فرزند تبریز است. در نوجوانی روزنامه‌نگاری می‌کرده و مطلب می‌نوشته است. وی چند بار به دلایل سیاسی راهی زندان شده است. زمینۀ تحصیلی وی، در دورۀ دانشگاه، پزشکی است. سلیقۀ پزشکی،شیوۀ روزنامه‌نگاری و نگرش جامعه‌شناختی سیاسی، در سیاق نویسندگی وی تأثیر گذاشته است.
سه فیلم براساس فیلمنامه‌های ساعدی ساخته شده‌است: گاو (اقتباس‌شده از داستان چهارم‌عزاداران بیل) و دایره مینا (اقتباس‌شده از داستان آشغالدونی) هر دو به کارگردانی داریوش مهرجویی، و آرامش در حضور دیگران براساس داستانی به همین نام به کارگردانی ناصر تقوایی.
غلامحسین ساعدی در سحرگاه دوم آذرماه سال ۱۳۶۴ شمسی در پاریس درگذشت.

شما دعوت میشوید به یک سفر کوتاه در این جزیره، در کنار این ساکنان خونگرم که هرکدام شما را به جرعه ای قصه ناب مهمان میکنند.
غلامحسین زاهدی
کتابی که به احمد شاملو تقدیم شد

به قلم مریم مهرآئین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *