کتاب جزء از کل

این کتاب به زندگی سه شخصیت اصلی خانواده دین می پردازد. رمان از زبان جاسپر دین روایت میشود که او به نقل عقاید نیمه فیلسوفانه پدرش مارتین می پردازد.
مارتین دین از کودکی اش، از سالهایی که در کما بوده و روحش ناظر اتفاقات اطراف بوده، از بازگشتش به دنیا و تاثیر این کمای طولانی بر رابطه اش با دیگران میگوید.

در این کتاب از تری برادر کوچکترش عموی جاسپر، که تبدیل به خلافکاری معروف در بزرگسالی اش و تاثیر این مرد بر زندگی مارتین میگوید.
جاسپر کودکی و تربیت گیج کننده ای زیر نظر مارتین داشته؛ که ماحصل آن روابط نه چندان خوشایند بین او و پدرش بود. سایه تری برادر مارتین همیشه بر زندگی اش سنگینی میکرد. این موضوع باعث ایجاد شکاف بین مارتین و پیرامونش میشد.

مارتین دین فردی بدگمان و با تفکرات نیمه فلسفی خودش، سبک خاصی از زندگی را برگزید. قوانین اجتماعی و عرفی در قالب سبک زندگی انتخابی اش نمی گنجید. مارتین خود کامل و بی سانسورش را زندگی میکرد. بی تعارف، بی ملاحظه و بی خجالت بگونه ای که شرم زندگی نکردن را با خود به گور نبرد.
در جایی به پسرش میگوید: مردم خطر نمی کنند، تکرار می کنند. تحلیل نمی کنند، بالا می اورند. درک نمی کنند، کپی میکنند.

یکی از خاطراتی که مارتین از مادرش نقل میکند، جمله زیبا و عمیقی است که جای تامل بسیار دارد: اگر راهی را اشتباه رفتی هیچ وقت برای برگشت دیر نیست. حتی اگر ده سال طول بکشد که برگردی، تو باید انجامش بدهی. سردرگم نشو! از اینکه راه طولانی و تاریک است سردر گم نشو! از این هم نترس که با دستان خالی برمیگردی. فقط برگرد.

این رمان پرکشش و پر حادثه بارها دست شما را به اجبار میگیرد و با خودتان روبرو میکند.
در تمام لحظاتی که در نهان خود، آرزو داشتید در تمام قراردادها و هنجارهای اجتماعی و عرفی برخلاف امضا و تعهد حک شده بین آدمیان رفتار کنید. تابوشکنی کنی  و حتی یکبار برچسب هنجارشکن بخورید، اما در قالب تراشیده دیگران نباشید.
جسارت میخواهد بدانی خطا عمل کرده ای و خطا رفته ای، بازگردی و مسیر را بگونه دلت و افکارت تنظیم کنی. جسارت خود بودن را چند بار به جان خریده ای؟

پیمان خاکسار در قسمتی از مقدمه کوتاهی که نوشته است به زیبایی اشاره می کند که:

خواندن “جزء از کل” تجربه‌ ای غریب و منحصر به فرد است. در هر صفحه‌ اش جمله‌ ای وجود دارد که می‌ توانید آن را نقل قول کنید. کاوشی است ژرف در اعماق روح انسان و ماهیت تمدن. سفر در دنیایی است که نمونه‌ اش را کمتر دیده‌ اید. رمانی عمیق و پرماجرا و فلسفی که ماه‌ ها اسیرتان می‌ کند.
استیو تولتز
برگردان پیمان خاکسار

به قلم مریم مهرآئین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *