کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی

کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی
عطیه عطارزاده

(در این جهان چیزهایی هست که هیچ وقت نمی شود کامل گفت،چیزهایی که وقتی به کلمه در می آیند از ابعادشان کاسته می شود)

این کتاب روایتگر دختر نابینایی است که در کنار مادرش در کار خشک کردن، ترکیب و آماده سازی گیاهان دارویی برای فروش در بازار است.


او در دنیای تاریک خود توانسته با استفاده از قوای دیگر به درک جذاب اشیا و ابزاری برسد که با آنها کار میکند. زندگی برایش در قالب گیاهان و مادرش خلاصه شده است. در کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی در جایی از گوته نقل میکند:
اگر میخواهید انسانی آزاد باشید باید هر روز آزادی خود را فتح کنید. باید اول فاتح خود بود، و بعد خانه و بعد بقیه جهان. این یعنی باید به کوچکترین علایم بدن خود و تغییرات در وضع باغچه یا حیاط و یا دیوار کوچه توجه کرد. توجه به جزییات است که مقدمه فهم کلیات را رقم میزند.
دنیای تاریک دختر نابینا با ذکر توصیفات دقیق و جزئی چنان برای مخاطب قابل لمس و رنگی میشود که خواننده میتواند از ورای پلکهای بسته احساسات قهرمان قصه را بطود کامل درک کند.

نویسنده در نقطه ای حرف دلش را اینگونه به مخاطب میگوید:
نمیشود در این جهان چیز پستی را به چیزی با ارزش تبدیل کرد مگر آنکه اول این کار را در جهان درون انجام داد. مادر میگوید آدمها وقتی مینویسند، چیزهای نادیدنی درونشان را هم میزنند و از دلشان چیزی در می آورند که قابل دیدن است.

شخصیت اصلی یک روز  برای مراسم خانوادگی  از خانه بیرون می رود، و جدای از قالب خو گرفته با دنیایی روبرو میشود که چیزهایی درونش تغییر میکند.
خشم فروخورده از ورای ترسهایش آشکار میشود و لایه های پر آشوب ذهنی اش طغیان میکند.
ترکیب عشق و خشونت بعد تازه از شخصیت او را آشکار میکند تا آنجا که….
او اعتقاد دارد: تحمل کردن شبیه برزخ است، شبیه فرو بردن سر در تشت آب و محو شدن ناگهانی صدا. او راجع به تحمل میگوید و در جایی نظر تولستوی را راجع به صبر میگوید که: همه چیز برای کسی که میداند چگونه صبر کند به موقع اتفاق می افتد.
این جا شبهه بین معنای تحمل و صبر برای مخاطب را حل میکند. تفاوت عمیق بین این دو، آدمی را از به خطر افتادن خیلی از مخاطرات احتمالی نجات میدهد.

در این قصه نقطه قوت زیبایی وجود دارد که سبب تمایز این داستان از باقی قصه های موجود شده و آن ذکر خواص گیاهان گوناگون که در راستای نوع منفعت در استفاده روزانه میتواند کاردبرد مطلوبی داشته باشد.

ساختار این داستان در فضای گوتیک پرداخته شده که مخاطب را در پایان حیرت زده میکند.
نویسنده با ظرافت خواننده را با امرغریب ذهن راوی و رابطه اش با امور بیرونی تنها میگذارد.

برای درک تجربه ای متفاوت از دنیای قصه ها، خواندن این کتاب به شدت به شما توصیه میشود. بخصوص که در کافه آموزشگاه نقاشی ارژنگ تجربه همزمان مطالعه کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی و نوشیدن دمنوش های معجزه آسا را مزه مزه کنید.

به قلم مریم مهرآئین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *