کتاب سه دختر حوا

کتاب سه دختر حوا
الیف شافاک

نویسنده در کتاب سه دختر حوا رویکردی اجتماعی و فرهنگی دارد. در حالی که او در کتاب قبلی‌اش برخلاف این عمل کرده بود و کتاب ملت عشق را با نگاهی فلسفی و تاریخی نوشته بود.  او در این کتاب از دغدغه‌ها و محدودیت‌های زنان امروزی در کشورهای در حال توسعه به خصوص ترکیه می‌گوید و مشکلات و تفاوت نسل آن‌ها را با خانواد‌هایشان به تصویر می‌کشد. او زنان را در چالش‌های مختلف که در دنیای مدرن گریبان‌گیرشان شده است از جمله عشق و شکست به بازی می‌گیرد و تصویری از زندگی زن امروز را به مخاطب نشان می‌دهد.

(

شافاک بازگو کننده‌ی مشکلات زنان است، زیرا در جامعه هر سیاستی ظالمانه و مستبدانه‌ای اجرا شود اولین گروه آسیب‌پذیر زنان هستند و به شدت زندگی شخصی‌شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
کتاب سه دختر حوا داستان سه زن با نام‌های پری، مونا و شیرین است که هر یک در شرایط متفاوت از هم زندگی می‌کنند؛ شیرین ایرانی، پری ترک و مونا آمریکایی. سه شخصیت زن از سه کشور مختلف به صورت اتفاقی در دانشگاه آکسفورد کنار هم قرار می‌گیرند و با یکدیگر آشنا می‌شوند.

داستان از زبان پری نگاشته شده است، وقتی او ۳۵ ساله است و در یک مهمانی در استانبول است به یاد خاطره‌ای می‌افتد و به عقب و زمان دانشجویی‌اش برمی‌گردد و خاطراتش را بازگو می‌کند. پری در دانشگاه با استادی به نام پروفسور آزور آشنا می‌شود.
آزور استاد فلسفه‌ی پری است که رابطه‌ی مرید و مرادی بین‌ آن‌ها شکل می‌گیرد، و مسیر فکری پری در این داستان تحت تاثیر شخصیت  آزور قرار می‌گیرد.
البته پری مرتکب اشتباهی بزرگ در رابطه با استادش میشود که….  .
هر یک از این سه زن در این کتاب بازتابی از جامعه‌ی خود هستند و از شک‌ها و تردید‌های خود در اعتقاداتشان می‌گویند. این شک و تردید در شخصیت پری نمایان تر است چون تربیتش تحت تاثیر پدر متجدد و مادر سنتی خود قرار دارد.
در حالیکه شیرین لائیک و مونا مذهبی شخصیت محکم تر و تزلزل ناپذیر تر دارند.

پری سرگردان بین خیر و شر و خسته از تناقض راوی قصه زندگی خیلی از آدمیان کره خاکی است. جایی بین حق و ناحق دنیای مدرن دچار تردید و در انتها خستگی و تزلزل باور میشویم.

الیف شافاک در کتاب سه دختر حوا در جایی میگوید:
نصف سنتی و نصف مدرن. حتی تحمل قیافه ی خوک رو نداره اما به شراب ودکا یا تکیلا قطعا نه نمیگه. ماه رمضون تنبلی میکنه. بعضی روزها روزه میگیره، بعضی روزها نه. از دین دست برنمی داره، چون اگه بعد از مرگ زندگی باشه، از این راه میخواد زندگی بعد از مرگش رو تضمین کنه. اما از آزادی هایش هم نمیتونه دست برداره. یه کمی از این، یه کمی از اون.

شافاک انسان امروز را کم تحمل و عصبانی میبند، او تحمل شنیدن صدای مخالف را ندارد.
سعی میکند عقاید خود را بر دیگران تحمیل کند و در صورت مقاومت فرد مقابل با خشونت جواب او را می دهد.

داستان سه دختر حوا را بخوانید، برای روبرو شدن با درون خود. برای راهکار این رونمایی دردناک، برای به رهایی رسیدن پس از بخشش صاحبان ذی حق.

به قلم مریم مهرآئین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *