کتاب عادت میکنیم

کتاب عادت میکنیم
اثر زویا پیرزاد
زن میتواند زنانگی کند اگر خاطری آسوده داشته باشد. آرزو زنی است مدیر یک بنگاه املاک که بعد از فوت پدرش، مدیریت آنجا را به عهده گرفته و در تلاش برای دادن بدهکاریهای پدرش، گذران زندگی مادر اشرافی اش و ولخرجیهای تک دختر یادگار از زندگی ترک شده اش با پسر خاله ای بی مسئولیت.

در این رمان ما با زنان مختلفی با روحیه های مختلف آشنا می شویم. محور رمان بر اساس شخصیت زنی قوی و توانمند که ظرافیتهایش زیر پوششی مردانه پنهان شده است.
زنی در آستانه چهل و یک سالگی و دارای دختری جوان که دنیای پر رنگ و لعاب آیه دخترش را درک نمی کند.
ماه منیر  مادر آرزو ساختار و نگرش متجددانه ای به دنیای امروز و جوانان دارد. چیزی که در ظاهر مهمانیهای آنچنانی و دورهمی های پرزرق و برق، ارمغانی جز ریخت و پاش و اصراف برای آرزو ندارد. آرزو خسته از قوی بودن ها و دویدن ها  و تنها بودنها در آغوش کارش و دوستیهای یگانه دوستش مامن و پناهی ندارد.

دوستی که خود آسیب دیده از رابطه ای نیمه کاره در آستانه مراسم ازدواجش همه چیز به پایان می رسد. شیرین دختری جسور و قوی که توانایی چرخاندن زندگی خالی و مسکوتش را به خوبی دارد. شاید نویسنده گاهی از زبان دیگر شخصیتهای رمان، اشاره به ضد مرد بودن شیرین دارد اما در عمل چندان هم گریزان نیست. حتی شیرین است که آرزو را به سمت رابطه با سهراب زرجو، مشتری مصر آژانس املاکشان سوق می دهد.

سهراب زرجو  یک مرد ملایم، مهربان، منعطف، مصداق بارز آنچه خوبان همه دارند او یکجا دارد، می باشد. نمونه ای که هر چه آرزو بگوید، هر چه آرزو بخواهد و به معنای واقعی یک همراه امن و مطمئن.

در این رمان هیچ گره خاصی برای شخصیت ها  وجود ندارد، همه چیز روان و جاری است و انعکاس درون و برون آدمها کاملا در همان اوایل داستان مشخص است.
آرزو بین دو شخصیت زنی کاسب در بیرون و مادر و دختری مطیع در خانه خلاصه شده است. تا زمانیکه حضور سهراب زرجو سبب طغیان احساسات سرکوب شده آرزو میشود.

آرزو میخواهد نفس بکشد از ورای تمام نگرانیها و شلوغیها و مسئولیتها، اما همین آدمهای به اصطلاح متجدد زندگی اش مخالف ایجاد حال خوش و پذیرش آدمی جدید در کنار زندگی آرزو به طور رسمی هستند.

نویسنده انتهای رمان را باز میگذارد و انتخاب آرزو را برای زندگی اش به عهده خواننده میگذارد.
آیا آرزو سهراب را انتخاب میکند و آدمهای اطرافش به او و انتخابش عادت میکنند؟ یا آرزو کما فی السابق در نقش گذشته اش باقی می ماند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *