کتاب عبور از دیوارها

عبور از دیوارها
زندگی نامه مارینا آبراموویچ
ترجمه سحر دولتشاهی

مارینا آبراموویچ مادر هنر پرفورمنس در دنیا زاده یوگسلاوی و ساکن نیویورک، در کتاب عبور از دیوارها از زندگی خود میگوید.
از کودکی تا بزرگسالی، از مفهوم ترس در سن ۴ سالگی اش. از خشونت پدر و مادر پارتیزانی اش. از شکست خوردن به کرات در زندگی. از بی توجهی و بداخلاقی مادرش نسبت به او. از تنبیه فیزیکی مادر به خود. حتی از حسودی اش به برادر کوچکترش.
این هنرمند بزرگ و صاحب اثر دو بار به طور جدی در زندگی عاطفی اش شکست میخورد.
زخم برمی دارد. اما ردای عاشقانه حرفه اش که سالها بر تن خود دوخته بود باز هم او را بلند میکند و آرام آرام ترمیمش میکند. در جایی میگوید:
شکست از نظر من بسیار مهم و حیاتی است. من بعد از هر شکست وارد فاز افسردگی و تاریکی می شوم. اما مدت کوتاهی بعد دوباره زنده میشوم و زندگی جدیدی را آغاز میکنم.

ایمان دارد که هرگام هر چند کوچک او را به هدف والایش نزدیکتر میکند.
مارینا یک زن است، یک زن که هم میترسد و زخمی میشود و هم به هدفش ایمان راسخ دارد. از سنگلاخ بودن مسیر هراسی ندارد، او از رکود و ناکافی بودن برای خودش نگران است.
از کوتاه شدن قد ارزوهای معقولش میترسد. پس به خود و به اراده اش ایمان کافی دارد.
در دنیایی که گاه زن بودن بهانه ای برای عدم اراده و مانعی برای در مسیر بودن میشود، اقتدار تازه و دل انگیزی از وجود یک زن نشان میدهد.

مارینا باور دارد که:
برای رسیدن به هدف، باید تا جای ممکن تلاش کرد.
این شعار همیشگی من است. من تمام انرژی ام را میگذارم، حال یا درست از آب درمی آید یا نه.
برای همین است که به انتقاد اهمیت نمی دهم. تنها زمانی به انتقادها اهمیت میدهم که می دانم صد در صد وجودم را در اختیار اثر نگذاشته ام. اما اگر با تمام قوا تلاش کنم_۱۰ درصد هم اضافه تر بگذارم_ دیگر مهم نیست بقیه چه می گویند.

جایی در کتاب پیام بسیار عمیقی برای مارینا و مخاطبینش از زبان شخص سوم به یادگار می ماند:
تو تمام تلاشت را کردی. حال رهایش کن.همه چیز در نهایت همان میشود که باید بشود. گاهی اوقات برای رسیدن به هدفی همه کار میکنی، اما اتفاق نمی افتد. چون کائنات این طور تصمیم گرفته اند و نقشه دیگری برایت دارند.

بارها به معنای واقعی در حین خواندن این کتاب حیرت کردم و حتی در درون منتقد برخی روشها و باورهایش بودم، اما در این دنیا به این باور رسیده ام بادبادک با باد مخالف بالا میرود و در آسمان از رقص منحصر به خود جلوه نمایی میکند.

به همه کسانیکه در پی هویت و معنا بخشی به زندگی خود هستند، این کتاب به شدت توصیه میشود.

به قلم مریم مهرآئین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *